Max Verstappen a câştigat cursa de sprint şi va pleca din pole position la Miami

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 05 mai 2024, ora 15:09,
Max Verstappen

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a fost de neoprit sâmbătă în Florida, dominând cursa de sprint.

Verstappen a obţinut al şaselea pole position în şase Grand Prix-uri în 2024

El a obținut primul loc pe grila de start pentru Marele Premiu de Formula 1 de la Miami, a şasea etapă a Campionatului Mondial, după ce a reuşit cei mai buni timpi din calificările de pe International Autodrome (5,412 km), în Miami Gardens.

Triplul campion mondial en titre, care a obţinut al şaselea pole position în şase Grand Prix-uri în 2024, va fi marele favorit de duminică.

În cursa de sprint, lungă de 19 tururi, o treime din durata Marelui Premiu de duminică, şi care oferă puncte în Campionat (de la opt puncte pentru primul loc la un punct pentru locul opt), Verstappen a fost cronometrat cu timpul de 31:31,383, devansându-i pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 3,371/000, şi pe coechipierul său Sergio Perez (Mexic) cu 5,095.

Debutul cursei a fost marcat de un acroşaj în primul viraj, care a antrenat abandonul britanicului Lando Norris (McLaren) şi al canadianului Lance Stroll (Aston Martin). Implicat şi el, Fernando Alonso (Aston Martin) a putut însă continua cursa, dar a încheiat penultimul.

În urma cursei de sprint, Max Verstappen conduce în clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor cu 118 pct, urmat de Sergio Perez 91 pct, Charles Leclerc 83 pct etc.