Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Japoniei

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 07 aprilie 2024, ora 15:06,
Max Verstappen

Pilotul neerlandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, pe circuitul din Suzuka, Marele Premiu al Japoniei la Formula 1.

Max Verstappen a trecut primul linia de sosire în Marele Premiu al Japoniei

A fost a patra etapă a Campionatului Mondial, iar triplul campion mondial a fost cronometrat după 307,471 km cu timpul de 1h54;23566.

Verstappen a luat startul din pole position și i-a devansat pe Sergio Perez, coechipierul său, cu 12,535, şi pe spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari), cu 20,866.

Plecat din pole position pentru a patra oară în patru curse anul acesta, Verstappen a dominat cursa de la un capăt la altul şi şi-a luat revanşa după abandonul neaşteptat din Australia, primul în doi ani, trecându-şi în cont a treia victorie din acest sezon.

La rândul său, Perez i-a permis lui Red Bull să realizeze a treia dublă în patru Grand Prix-uri şi ocupă locul secund în clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor după Verstappen.

Totodată, Carlos Sainz Jr, învingătorul surpriză de la Melbourne, a confirmat bunul său debut de sezon cu un loc trei, urmat de coechipierul său, monegascul Charles Leclerc.

Cursa a fost marcată şi de un drapel roşu după primul tur, în urma unui acroşaj între australianul Daniel Ricciardo (Racing Bulls) şi thaişandezul Alex Albon (Williams). Toate monoposturile au intrat la stand şi a fost dat un al doilea start pe grilă după o jumătate de oră.