Meci plin de nervi la Ploiești! CFR Cluj s-a impus, dar a încheiat partida cu trei eliminați

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 07 august 2022, ora 21:04,
CFR Cluj
CFR Cluj

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, a învins Chindia Târgovişte cu 2-0, în deplasare, la Ploieşti, în Etapa a 4-a Superligii.

Emmanuel Yeboah, Dan Petrescu și Gabriel Debeljuh au fost eliminați de la CFR Cluj

Golurile echipei oaspete au fost marcate de croatul Karlo Muhar (27) şi ghanezul Emmanuel Yeboah (45+2). Pentru ambii au fost primele reuşite în Superligă. Yeboah a înscris cu o foarfecă de la aproximativ 14 metri.

CFR Cluj a jucat ultima parte a meciului în dublă inferioritate numerică. Yeboah a fost eliminat în minutul 66 pentru o intrare periculoasă la Adrian Ioniţă. La aceeași fază, antrenorul Dan Petrescu a fost trimis în tribune pentru proteste.

La rândul lui, Gabriel Debeljuh a primit cartonaş roşu pentru lovirea cu cotul a lui Daniel Celea la un duel aerian (79), la cinci minute de la introducerea sa pe teren. De menționat că acest cartonaș roșui a fost acordat după consultarea sistemului VAR.

Chindia a avut o bară, în min. 90, la şutul lui Andrei Şerban, dar rămâne fără victorie în acest sezon. CFR a urcat pe primul loc, având același punctaj (9) și golaveraj (+3) ca Rapid. Echipa din Gruia este avantajată de numărul mai mare de goluri marcate, 8 față de 5.