Meciul dintre FC Buzău și FC Voluntari, din sferturile de finală ale Cupei României, decis de un penalty

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 01 decembrie 2021, ora 18:44,
Cupa României

FC Voluntari a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa din Liga a II-a FC Buzău şi s-a calificat în semifinalele Cupei României.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Achim, în minutul 56, din penalty. Vîrtej l-a faultat în careu pe Fulop şi arbitrul central a dictat lovitură de pedeapsă pentru ilfoveni.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Buzău: Stoian – Zamfir, Vîrtej, Wiktorski, Toma (Oltean ’82) – Gaitan (C. Petre ’78), Cârstocea, Ciobanu (Kanda ’71), Ekollo – Paţurcă (Mondragon ’70) – Chică-Roşă (Al. Munteanu ’46). Antrenor Cristi Pustai;

FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, Achim, Armaş, Vlad – Tavares (Meleke ’76), N. Roşu (Tamaş ’76) – Al. Ilie, L. Fulop (Raţă ’63), Merloi (Marcelo Lopez ’63) – Golan (Paraschiv ’64). Antrenor Liviu Ciobotariu.

În semifinale s-a mai calificat Sepsi Sfântu Gheorghe, după victoria, scor 2-1, obţinută, marţi, în meciul cu Chindia Târgovişte.  Celelalte meciuri programate în sferturile competiției sunt Poli Timişoara – FC Argeş (miercuri, ora 18.30) şi AC Filiaşi – CSU Craiova (joi, ora 20.30).

voluntari1-0cupa romanieifc buzaurealitateasmeifinale