Mexic: Portarul Nahuel Guzmán a fost suspendat 11 meciuri şi amendat pentru că a îndreptat un laser spre un rival într-un meci din Liga MX

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat vineri, 19 aprilie 2024, ora 12:01,
tw-nahuel-guzman

Nahuel Guzmán, portarul echipei mexicane Tigres din Nuevo Leon, a fost suspendat 11 meciuri şi amendat pentru că a îndreptat un laser spre celălalt portar, Esteban Andrada, în timpul unui meci la sfârşitul săptămânii trecute, a anunţat joi Liga MX, potrivit AP.

Guzmán, în vârstă de 38 de ani, se recuperează după o operaţie la genunchiul drept şi se afla în loja echipei oaspete pe stadionul BBVA din Monterrey, sâmbăta trecută, în timpul primei reprize, când a îndreptat laserul în direcţia lui Andrada, un alt argentinian şi portarul titular al echipei Rayados.

Preşedintele departamentului de sport din Monterrey, Jose Antonio Noriega, a mers la lojă şi i-a luat laserul în prima repriză a meciului, care s-a încheiat la egalitate, 3-3.

Pe lângă suspendare şi amendă, Guzmán trebuie să presteze o muncă în folosul comunităţii.

Este pentru prima dată în istoria fotbalului mexican când un jucător a fost sancţionat pentru că a îndreptat un laser spre un rival.

Finala Apertura 2014 dintre América şi Tigres a fost întreruptă după ce un fan a îndreptat un laser spre jucători.

Guzmán, care s-a aflat în lotul Argentinei pentru Cupa Mondială din 2018 din Rusia, va rata restul turneului Clausura din cauza suspendării.