Mihăilă a înscris şi Parma a remizat cu Cremonese

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 05 mai 2024, ora 18:18,
Valentin Mihăilă

Echipa italiană Parma a încheiat la egalitate, pe teren propriu, 1-1, cu Cremonese, în etapa a 37-a din Serie B.

Românul Valentin Mihăilă a înscris golul gazdelor

Deja promovată în Serie A, Parma a disputat ultimul meci din acest sezon pe teren propriu. Antrenorul Fabio Pecchia a început partida disputată împotriva lui Cremonese cu cei doi jucători români, Dennis Man şi Valentin Mihăilă, titulari. Iar Mihăilă a înscris în minutul 4, golul fiind însă anulat după analiza VAR.

Gazdele au rămas însă în zece din minutul 14, după ce fundaşul Botond Balogh a primit direct cartonaşul roşu, în minutul 14. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25, prin Franco Vasquez, iar Parma a primit penalti cinci minute mai târziu, după ce mingea şutată de Man l-a lovit în mână pe Bianchetti.

Însă, după două minute de analiză VAR, arbitrul a anulat decizia şi nu a mai acordat penalti pentru gazde. Man a primit un galben în minutul 39 şi la pauză Cremonese a avut un gol avantaj. În partea secundă, Man a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu şi –a pasat lui Mihăilă, care a egalat. S-a încheiat 1-1, iar Parma rămâne lider în Serie B, cu 75 de puncte, urmată de Como (72 de puncte) şi Venezia (70 de puncte).

În meciul de la Cittadella, atacantul român George Puşcaş, revenit după o accidentare, a intrat în minutul 59 la echipa oaspete, Bari.