Minunea a durat doar 34 de minute! Croația a învins Canada cu 4-1 și a eliminat-o de la CM din Qatar

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 27 noiembrie 2022, ora 20:12,
Croația
Croația

Naționala Croației a turat motoarele la maximum după egalul cu Maroc din prima etapă a Grupei F de la CM din Qatar și a învins Canada cu 4-1.

Croația a eliminat Canada de la CM din Qatar după ce a învins-o cu 4-1

Începutul meciului a aparținut jucătorilor de dincolo de Ocean, care au deschis scorul în minutul 2, prin Davies. Însă minunea nu a durat decât puțin peste o jumătate de oră.

Kramaric a egalat în minutul 36, iar Livaja a stabilit scorul pauzei, datorită reușitei din minutul 44. Repriza a doua a fost controlată în totalitate de europei, care au mai punctat de două ori, prin același Kramaric (70) și Majer (90+4).

În urma acestui rezultat, Croația se instaleazăp pe primul loc în Grupa F, cu același număr de puncte ca Maroc, 4, dar un golaveraj superior, +3, față de +2. Belgia are 3p, iar Canada niciunul, fiind eliminată de la CM din Qatar.

În ultima etapă, programată pe 1 decembrie, de la ora 17:00, au loc partidele Croația – Belgia și Canada – Maroc.

Croația – Canada 4-1 (2-1); Grupa F

Khalifa International Stadium (Al Rayyan). Spectatori: 44.374

Marcatori: Kramaric (36, 70), Livaja (44), Majer (90+4) / Davies (2).

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modric, Brozovic, Kovacic – Kramaric (72 – Vlasic), Livaja (60 – Petkovic), Perisic. Selecționer: Zlatko Dalic

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller, Laryea (62 – Hoilett) – Buchanan, Hutchinson (72 – Adekugbe), Eustaquio (46 – Kone), Davies – Larin (46 – Osorio), David (72 – Cavallini). Selecționer: John Herdman

Au arbitrat: Andrés Matonte – Nicolas Taran, Martin Soppi (toți din Uruguay); arbitru de rezervă: Kevin Ortega (Peru)

Cartonașe galbene: Lovren (56), Modric (85) / Buchanan (52), Miller (85).