Moruțan continuă să fie pe val la Galatarasay! Românul, assist de poveste în derby-ul cu Fenerbahce

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 noiembrie 2021, ora 22:37,
Olimpiu Moruțan, sursa foto- Profimedia Images

Fostul fotbalist al celor de la FCSB a fost titularizat în marele duel din Superliga Turciei, încheiat cu eșecul elevilor lui Fatih Terim, scor 1-2!

Olimipiu Moruțan și Alexandru Cicâldău au fost trimiși în teren încă din primul minut contra celor de la Fenerbahce, însă evoluțiile celor doi nu au fost de-ajuns pentru o victorie în derby. Cu toate acestea însă, Moruțan a reușit să iasă în evidență printr-un assist de excepție, la singurul gol al formației sale.

În minutul 16, Moruţan a primit un balon pe contraatac şi l-a găsit perfect pe Akturkoglu, după o pasă printre trei adversari. Acesta a înscris cu un şut plasat şi a deschis scorul. Astfel, fostul fotbalist al celor de la FCSB a ajuns la două pase decisive de la venirea la Galatasaray. De altfel, el a marcat şi trei goluri pentru echipa lui Fatih Terim.

Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău au ajuns în această vară la vicecampioana din Superliga Turciei, iar evoluțiile celor doi au atras imediat atenția în țara semilunei. La scurt timp de la transferuri, cei doi au devenit titulari inconstestabili în primul 11 al lui Fatih Terim și au stârnit interesul echipelor din cele mai puternice campionate ale Europei.