Naționala U18 a României a pierdut primul amical cu Italia! Două goluri primite în 4 minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 23 martie 2023, ora 17:54,
Luca Banu
Luca Banu

Prima reprezentativă sub 18 ani a României a fost învinsă de Italia, cu 1-3, în amicalul care a avut loc la Potenza.

Golul României în amicalul cu Italia a fost marcat de Luca Banu

A fost primul dintre cele două meciuri de verificare dintre cele două naționale. Al doilea va avea loc pe 26 martie, de la ora 11:30 (ora României), la Picerno.

Naționala țării gazdă a deschis scorul în minutul 13. Aaron Ciammaglichella s-a înălțat la colțul careului de 6m și a reluat, cu capul, o minge centrată de pe stânga. După 3 minute, Kevin Bruno a șutat de la marginea careului mare, pe jos, mingea intrând în poartă pe lângă bară.

Spre finalul primei reprize, în minutul 43, Luca Banu, legitimat la Farul Constanța, a redus din diferență cu un șut de la aproximativ 17m.

Scorul final a fost stabilit de același Bruno, tot cu un șut de la marginea careului mare, în plasa laterală.

Selecționerul Daniel Mogoșanu i-a folosit pe: Răfăilă – Aioanei, Tudose, Duțu, Benga – Stancovici, Costea (88 – Burcea) –Șiman (60 – Călin), Banu (77 – Cibi), Capac (77 – Cărăușu) – Pașcalău (45 – Răducan).