Nebunie în sferturile Ligii Campionilor! 10 goluri marcate în două meciuri

Articol de Gabriel Ion - Publicat marți, 09 aprilie 2024, ora 23:00,
Real Madrid – Manchester City 3-3

Marți s-au jucat primele două meciuri din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, marcându-se 10 goluri.

Real Madrid, Manchester City, Arsenal și Bayern au marcat 10 goluri în manșa tur a sferturilor Ligii Campionilor

Cea mai interesantă partidă s-a jucat la Madrid, între Real, cea mai titrată echipă din competiție (de 14 ori) și deținătoarea trofeului, Manchester City.

Oaspeții au deschis scorul 2, prin Bernando Silva, dar Real a întors rezultatul în câteva zeci de secunde, după autogolul lui Ruien Dias (12) și reușita lui Rodrygo (14).

În partea secundă, „cetățenii” au punctat prin Phil Foden și Josko Gvardiol în minutele, 66 și 71, dar ultimul cuvânt l-a avut Valverde (79), care a egalat cu un șut senzațional, la colțul lung.

În celălalt meci al Serii, Arsenal avea 1-0 pe teren propriu în minutul 12 cu Bayern, după reușita lui Bukayo Saka, dar formația din Munchen a egalat relativ repede (18), prin Serge Gnabry. Jarry Kane a înscris și el, din penalty (32), astfel că oaspeții conduceau la pauză cu 2-1.

Egalitatea a restabilit-o Leandro Trossard (76), astfel că ambele echipe au șanse egale de calificare în semifinale. Meciurile retur au loc pe 17 aprilie.

Mâine se joacă celelalte meciuri din prima manșă a sferturilor, Atletico Madrid – Borussia Dortmund și PSG – Barcelona.