Neymar a înscris primul gol la Cupa Mondială din Rusia și a intrat în istoria ‘Selecao’

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 iunie 2018, ora 17:25,
Neymar
Neymar

Brazilia a învins Costa Rica în minutele de prelungiri, scor 2-0, şi are patru puncte după două etape la Cupa Mondială. Neymar a închis tabela chiar la ultima fază a meciului, minutul 90+7, reluând în poarta goală centrarea lui Douglas Costa.

Neymar (26 de ani) a ajuns la 56 de goluri și a devenit al treilea cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei, după Pele (77 de goluri) și Ronaldo (62).

În plus, golul înscris în minutul 96:49 este o premieră pentru o ediție a Cupei Mondiale după anul 1966.

Neymar a fost și protagonistul unui moment neplăcut în meciul de la Sankt Petersburg. În minutul 78, la scorul de 0-0, Neymar a simulat un fault în careu și l-a păcălit pe arbitrul olandez Bjorn Kuipers. Ulterior, după consultarea sistemului VAR, decizia de a acorda penalty pentru Brazilia a fost anulată.