Nicolae Stanciu ar fi vrut să joace cu Italia la CE 2024: „Este o grupă din care ne putem califica”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 02 decembrie 2023, ora 20:37,
România tragere la sorți
România tragere la sorți

Mijlocașul naționalei de fotbal a României, Nicolae Stanciu, este de părere că „tricolorii” se pot califica în optimile CE 2024.

„Este o grupă din care ne putem califica”, susține Nicolae Stanciu

Naționala României a fost repartizată în Grupa E a Campionatului European de fotbal, care va avea loc în Germania, între 14 iunie și 14 iulie 2024.

„Tricolorii” vor debuta pe 17 iunie, la Munchen, împotriva echipei venită din play-off, adică Israel, Islanda, Bosnia-Herţegovina sau Ucraina.

Urmează partida cu Belgia, programată pe 22 iunie, la Koln, și cea împotriva Slovaciei, pe 26 iunie, la Frankfurt. În optimile de finală se califică primele două clasate în fiecare grupă plus patru dintre cele mai bune echipe de pe locul 3.

Mijlocașul Nicolae Stanciu consideră că grupa este accesibilă. „Sunt echipe destul de puternice, dar nu sunt cele mai puternice echipe cu care puteam pica. Mă refer că din urna a 3-a și a 4-a puteam să picăm cu adversari mult mai tari.

Mi-am făcut o grupă înainte de tragere și voiam să picăm cu Slovacia sau Cehia. De asemenea, îmi doream Italia din urna a 4-a. Este o grupă din care ne putem califica”, a spus Stanciu, la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Împotriva Italiei și a Portugaliei nu am jucat niciodată cu naționala și mi-aș fi dorit. Nu știu dacă mi-aș dori pe cineva anume. Chiar nu mi-aș mai dori să jucăm cu Israel. Eu cred că Ucraina este favorită pentru calificare din acest play-off”, a mai spus Stanciu.

nicolae stanciuCampionatul European 2024grupa e