Novak Djokovic este în optimi la Roland Garros! Lorenzo Sonego a mai trimis un favorit acasă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 02 iunie 2023, ora 20:41,
Novak Djokovic

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic (3 ATP, cs 3) s-a calificat în optimi la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului.

Novak Djokovic este pentru a 16-a oară în optimi la Roland Garros

El l-a învins în turul 3 pe spaniolul Alejandro Davidovich Fokina (34 ATP, cs 29) cu 7-6 (4), 7-6 (5), 6-2. Fiecare dintre primele două seturi a durat 85 de minute, iar pentru câștigarea unui game a fost nevoie, în medie, de 4 minute și 20 de secunde.

Djokovic a avut un singur moment delicat, în partea a doua a meciului, când a fost pus în situația de a salva o minge de set pe propriul serviciu. Următorul adversar este învingătorul meciului Juan Pablo Varillas (Peru, 97 ATP) – Hubert Hurkacz (Polonia, 13 ATP, cs 13).

Sârbul s-a calificat a 16-a oară în optimi la Roland Garros. Interesant este că niciodată nu a fost eliminat în această fază a competiției. A câștigat trofeul în 2016 și 2021 și a jucat finala de alte 4 ori.

Într-un alt meci din tutul 3, italianul Lorenzo Sonego (48 ATP) l-a învins pe rusul Andrei Rublev (7 ATP, cs 7), deși pierduse primele două seturi: 5-7, 0-6, 6-3, 7-6 (5), 6-3. Este al doilea favorit eliminat de Sonego, după ce italianul a trecut în primul tur de Ben Shelton (Statele Unite, 35 ATP, cs 30), cu 6-4, 3-6, 6-3, 6-3.

Următorul adversar este tot un rus, Karen Khachanov (11 ATP, cs 11), care a dispus de australianul Thanasi Kokkinakis (107 ATP, wc) cu 6-1, 6-4, 3-6, 7-6 (5).

Elina Svitolina are parte de adversare din Rusia

La feminin, ucraineanca Elina Svitolina, fost număr 3 WTA, a învins-o pe rusoaica Anna Blinkova (56 WTA), cu 2-6, 6-2, 7-5, calificându-se în sferturi. Ea nu a dat mâna cu adversara după meci, iar în continuare are parte de altă rusoaică, Daria Kasatkina (9 WTA, cs 9), care a trecut de americanca Peyton Stearns (69 WTA) cu 6-0, 6-1 în 57 de minute.

La rândul ei, belarusa Aryna Sabalenka (2 WTA, cs 2) a trecut în turul 3 de sportiva rusă Kamila Rakhimova (85 WTA) cu 6-2, 6-2. Următoarea adversară este americanca Sloane Stephens (30 WTA), care a învins-o pe Yulia Putintseva (Ucraina, 58 WTA), cu 6-3, 3-6, 6-2.

Sabalenbka a câştigat în ianuarie primul său turneu de Mare Şlem, Openul Australiei, și nu a pierdut niciun set la actuala ediţie de la Roland Garros.