Olimpiu Moruţan, înjosit de turci: ,,Cu acest fizic poate juca la U19”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 ianuarie 2022, ora 19:17,
Morutan, sursa foto- Profimedia Images

Ultima evoluţie a lui Olimpiu Moruţan pentru Galatasaray nu i-a convins deloc pe turci. Aceştia au dat de pământ cu fotbalistul adus de la FCSB în vară.

Deşi a dat o pasă de gol în meciul lui Galatasaray cu Kasimpaşa, mijlocaşul a greşit la o reuşită a oaspeţilor. După ce au văzut evoluţia sa, turcii s-au luat de fizicul lui Moruţan.

,,Moruțan și Cicâldău, transferați cu mari speranțe, au arătat încă o dată că nu sunt jucători pentru Galatasaray.

Mai ales Moruțan poate juca cu acest fizic la nivelul U19. Am tot scris de la începutul sezonului.”, au scris jurnaliştii turci, potrivit haber365.com.tr.

Galatasaray, de nerecunoscut în Turcia! Pasa de gol a lui Moruţan nu a fost de ajuns

Galatasaray Istanbul, formaţia la care sunt legitimaţi românii Alexandru Cicâldău şi Olimpiu Moruţan, a pierdut un nou meci în Superliga Turciei.

Trupa Cim Bom Bom a fost învinsă pe teren propriu de Kasimpaşa, scor 1-3. 1-1 a fost rezultatul înregistrat la pauză între cele două formaţii.

Golurile partidei au fost marcate de Dervisoglu, în minutul 39, pentru gazde, respectiv Donk, în minutul 45+3, Bozok, în minutul 60 şi Varga, în minutul 90+5. Olimpiu Moruţan a pasat decisiv la golul echipei sale, însă nu a fost de ajuns pentru un rezultat pozitiv.

Olimpiu Moruţan a fost schimbat de pe teren în minutul 62, cu Kilinc, în timp ce Alexandru Cicâldău a fost integralist.

În urma acestui rezultat, Galatasaray ocupă locul 13 în clasament, cu 27 de puncte adunate din 22 de partide disputate. Oaspeţii se situează pe poziţia a 15-a, cu 24 de puncte acumulate.