Oltenii dau vina pe arbitraj după remiza cu Honved: „Trebuia cartonaș roșu! Nu l-am înțeles”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 iulie 2019, ora 08:50,
Honved Craiova

Craiova a făcut un egal cu Honved (0-0), iar oltenii sunt acum favoriți la calificarea în turul trei preliminar din Europa League.

Sorin Cîrțu a subliniat jocul dur al maghiarilor și crede că Honved ar fi trebuit să rămână în 10 oameni, după un fault dur comis asupra lui Acka.

”În prima repriză, Honved trebuia să aibă un cartonaș roșu, la faza cu Acka. Nu l-am înțeles pe arbitru. A așteptat și abia după i-a dat galben, deci a recunoscut că a avut loc o ilegalitate și că a greșit. Prima repriză a fost foarte dură, multe întreruperi, accidentări. Au jucat foarte urât”, a spus Cîrțu, la Digi Sport.

”A fost un meci pe care l-am avut sub control, Honved a stat în așteptare, nu a pus probleme. Balonul a fost mai mult la noi, am avut mai multe ocazii în repriza a doua, am avut trei ocazii mari în a doua parte. În repriza a doua a fost mult mai bine, a fost extrem de cald în prima repriză, era foarte greu și să alergi. Roman a intrat foarte bine în meci”, a mai afirmat președintele Craiovei.