Performanță istorică pentru Gloria Bistriţa! S-a calificat la turneul final al EHF European League

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 23 martie 2024, ora 18:47,
Gloria Bistrița

Echipa feminină de handbal CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud s-a calificat în premieră la turneul final al EHF European League.

Gloria Bistriţa va juca în turneul final al EHF European League

Formația antrenată de selecționerul Florentin Pera a învins echipa maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC cu 27-25 (15-15), pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor.

În prima manșă, Gloria se impusese cu 32-30. În prima repriză a meciului de la Bistrița, gazdele au avut o diferenţă de trei goluri, dar la pauză scorul a fost egal.

În partea secundă, de la 21-19, scorul a devenit 21-24, după cinci goluri consecutive ale echipei maghiar. Până la final, oaspetele au mai marcat o dată, în timp ce Gloria a înscris şase goluri, câştigând cu 27-25.

De menționat că formația din Bistrița nu a pierdut nicio partidă în actualul sezon european și nu a cunoscut înfrângerea în ultimele 21 de meciuri, indiferent de competiție.

Cristina Laslo a marcat 9 goluri pentru echipa bistriţeană, Seynabou Mbengue Rodriguez 4, Tamires Morena De Araujo Frossard 4, Paula Posavec 3, Sonia Seraficeanu 3, Natalia Nosek 2, Asuka Fujita 1, Gnonsiane Niombla 1.

Turneul final, EHF Finals Women, va avea loc pe 1 şi 2 iunie, la Graz (Austria), iar la el ar putea participa și HC Dunărea Brăila, care a învins Podravka Koprivnica, în tur, cu 32-26.

Manșa a doua a sferturilor are loc mâine, la Buzău, de la ora 18:00. Tragerea la sorți a meciurilor din semifinale este programată marți, 26 martie.