Performanță pentru judoul românesc! Patru medalii la Europenele de cadeți

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 29 iunie 2019, ora 09:08,
judo-cadeti
judo-cadeti

România a cucerit patru medalii, una de argint şi trei de bronz, după primele două zile ale Campionatelor Europene de judo pentru cadeţi de la Varşovia.

Florentina Ivănescu a obţinut medalia de argint la categoria 57 de kilograme, după ce a fost învinsă în finală de turcoaica Ozlem Yildiz.

Medaliile de bronz au fost câştigate de Giorgia Hagianu (cat. 40 kg), Iasmina Covaciu (48 kg) şi Alexandru Matei (50 kg).

România participă cu un lot de 20 de judoka la Varşovia (10 la feminin, 10 la masculin), iar ultimii patru vor evolua astăzi. Duminică vor avea loc întrecerile pe echipe mixte.

La Campionatele Europene de judo pentru cadeți s-au prezentat 431 de sportivi din 39 de ţări, 234 la masculin şi 197 la feminin.