Petrolul a întors rezultatul! 3-1 la Dej şi „lupii” rămân pe primul loc

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 septembrie 2021, ora 14:53,

Petrolul s-a impus în deplasare la Dej şi a bifat a şaptea victorie a sezonului în Liga 2. „Lupii” au fost conduşi cu 1-0, însă au întors rezultatul şi s-au impus cu 3-1.

În continuare lipsit de aportul golgeterului Sory Diarra, Nae Constantin a început cu Jarovic pe postul de atacant.

Petrolul l-a pierdut pe Armando Vajushi, accidentat, înlocuit cu Măzărache în minutul 38 al primei reprize. Prima repriză, una echilibrată, s-a terminat cu o remiză albă pe tabelă.

Echilibrul s-a rupt în minutul 53. Arbitrul Florin Andrei a dictat un penalty controversat pentru un henţ comis de Marian Huja. Centralul i-a explicat fundaşului petrolist că mâna sa a avut o poziţie nefirească, deşi reluările au arătat tentativa lui Huja de a se feri de mingea trimisă puternic de la mai puţin de un metru!

sursa foto: captură Digi Sport

Mircea Manole a transformat lovitura de la unsprezece metri.

Saim Tudor putea aduce egalarea în minutul 68, însă a ratat în situaţie de unu la unu cu portarul Răilean. „Lupii” au rămas în atac, iar Mihai Constantinescu a egalat în minutul 76 cu o lovitură de cap din careul de şase metri.  În minutul 79, a venit rândul găzarilor să primească lovitură de la 11m. Măzărache a fost agăţat în marginea careului. Cebotaru a marcat golul care a întors rezultatul la Dej.

În prelungiri, Silviu Pană şi-a sărbătorit ziua de naştere cu o nouă reuşită.

S-a terminat 3-1 pentru Petrolul, care este lider în Liga 2, cu şapte victorii obţinute în primele opt etape ale campionatului.

Unirea Dej: Răilean – I. Rus, Burdeț (Al. Blaj 49′), Kereki, Roș – Al. Militaru, Cătinean (cpt.), Ad. Pop (Al. Pop 56′) – Frăsineanu (P. Popescu 72′), Cocian (Chira 56′), Mir. Manole (Fl. Blaj 72′)
Rezerve neutilizate: R. Papp – D. Pop, Al. Papp, Ed. Meszaros
Antrenor: Dragoș Militaru

Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, V. Lică, Huja, Țicu (cpt.) – Seto (Sil. Pană 60′), Cebotaru – M. Bratu, Tucaliuc (Mih. Constantinescu 60′), Vajushi (Măzărache 38′) – Jarovic (Tudor Saim 46′)
Rezerve: Al. Radu – Boțogan, Ant. Manolache, Alb. Olaru, M. Chindriș
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: Municipal (Dej – Cluj); Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenți: Ovidiu Timar (Oradea) și George Bogdan Dută (Bacău); Rezervă: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba); Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) și Radu Bitea (Oradea).

Duminica viitoare, Petrolul joacă acasă cu CSC Şelimbăr, în etapa a noua din Liga 2.