Petrolul, eliminată în 16-imi. Craiova lui Mutu, victorie la limită la Ploieşti

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 21 septembrie 2021, ora 20:53,

Lider în clasamentul din Liga 2, Petrolul şi-a încheiat în 16-imi parcursul în Cupa României. FC U Craiova s-a impus la limită la Ploieşti.

Sub presiune după seria negativă din campionat, Adrian Mutu a obţinut victoria în Cupa României, chiar pe terenul ultimei echipe la care a evoluat în Liga 1. Petrolul şi FC U Craiova au jucat de la egal la egal, însă oltenii s-au impus cu 1-0 după un gol reuşit de Ondaan în minutul 52.

În finalul meciului, Petrolul a avut două mari ocazii de a împinge în prelungiri. Mario Bratu şi Manolache au fost pe rând aproape de 1-1, însă meciul s-a încheiat cu victoria şi calificarea în optimi a alb-albaştrilor.

Pentru Petrolul urmează o deplasare în campionat, pe terenul celor de la Unirea Dej, în timp ce FC U Craiova 1948 va întâlni FC Botoşani în deplasare, după cinci etape fără victorie în Liga 1.

Universitatea Craiova – CFR 1907 Cluj, ora 21:30, Digi Sport 1

nae constantincraiovaadrian mutucupa romanieişaisprezecimi de finalăeliminarepetrolul