VIDEO | Petrolul testează un fundaș cu meciuri în LaLiga! A fost titular în amicalul cu Voluntari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 septembrie 2020, ora 14:49,
messi-jhon-steven-mondragon

Petrolul Ploiești l-a adus în probe pe fundașul central columbian Jhon Mondragon (25 de ani), care a jucat pentru Osasuna în prima ligă din Spania. Mondragon a fost utilizat de către antrenorul Viorel Moldovan în amicalul cu FC Voluntari, pierdut de către ‘lupii galbeni’ cu scorul de 8 la 2.

Mondragon are cinci prezențe și două goluri marcate în LaLiga, acolo unde a evoluat, în sezonul 2017-2018, cu Osasuna. A mai evoluat pentru Puebla (Mexic), Leones (Columbia) și Sport Boys (Peru).

Fundașul central este liber de contract din ianuarie 2020, după despărțirea de echipa peruană Sport Boys. În sezonul 2018-2019, a jucat 20 de meciuri și a înscris un gol.

Jhon Mondragon a jucat 45 de minute în meciul amical Petrolul – FC Voluntari 2-8. La pauză, scorul a fost egal, 2-2.

Viorel Moldovan nu este sigur că îl va păstra pe Jhon Mondragon, care nu este pregătit din punct de vedere fizic.

Rămâne de văzut dacă va rămâne cu noi. Şi el e în urmă cu pregătirea, abia de două zile a venit. A greşit în prima repriză, a oferit un penalty celor de la Voluntari. Când nu ai ritm de joc, după şase luni în care nu a jucat, trebuie să fim destul de precauţi, să vedem dacă este o soluţie pentru Petrolul,  a declarat antrenorul ‘lupilor galbeni’.

350.000 de euro este cota de piață a columbianului Jhon Mondragon (25 de ani), potrivit Transfermarkt.