Petrolul, victorie în derby-ul cu Universitatea Cluj și încheie anul en-fanfare

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 07 decembrie 2021, ora 19:50,
PETROLUL – U CLUJ. Foto: Facebook FC Petrolul Ploiești

Petrolul a câștigat derby-ul cu Universitatea Cluj, scor 1-0, marți, pe teren propriu, în epilogul etapei a 16-a a Ligii a 2-a.

Acesta a fost ultimul meci din 2021 din Liga a 2-a, jocurile urmând a se relua la finalul lunii februarie 2022. Oaspeții și-au creat prima ocazie a meciului disputat pe arena Ilie Oană din Ploiești. În minutul 17, Sergio Hora Ribeiro a deviat cu capul pe spate, însă portarul Raul Avram a fost la post.

Jucătorii pregătiți de Nicolae Constantin au replicat în minutul 50. Țicu a executat pe poartă o lovitură liberă, dar portarul Gorcea a respins.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 69. Măzărache a trimis cu capul după o centrare venită din corner, Gorcea a respins în față, iar Cebotaru a marcat din doar câțiva metri.

Cu nouă minute înainte de final, Petrolul a avut o nouă ocazie de gol. Diarra a scăpat singur cu portarul advers, dar mingea șutată de el a nimerit doar bara.

Echipele de start:

Petrolul: Avram – Pârvulescu, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) – Cebotaru, Takayuki Seto – Bratu, Tucaliuc, Măzărache – Jarovic

U Cluj: Gorcea – Gîț, Dican (cpt.), Ispas, Mitrea – Balgiu – Ciobanu, Ribeiro, Acolatse, Haită – Răducanu

În urma acestei victorii, Petrolul a acumulat 42 de puncte și conduce detașat clasamentul Ligii a 2-a. Pe locul secund se află FC Hermannstadt, cu 35 de puncte. Universitatea Cluj completează podiumul, cu 33 de puncte.