VIDEO | Portugalia, spectacol înainte de EURO! Ronaldo, la cinci goluri de record

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 iunie 2021, ora 14:32,
cristiano ronaldo record profimedia

Portugalia este gata pentru grupa de foc de la EURO! În ultimul amical, campioana europeană en-titre a învins Israel cu 4-0. Ronaldo a marcat şi este la cinci goluri de recordul iranianului Ali Daei – omul cu 109 goluri înscrise în partidele internaţionale.

Franţa, Germania şi Ungaria îi aşteaptă pe portughezi în cea mai tare grupă a turneului final.

La Lisabona, pe stadionul campioanei Sporting, portughezii au făcut scor cu Israel. Tabela s-a deblocat în finalul primei reprize. Bruno Fernandes a deschis scorul, iar Cristiano Ronaldo a ajuns la 104 goluri în partidele internaţionale.

sursa foto: Profi Media Images

Cu cinci goluri la EURO, Ronaldo ar egala recordul lui Ali Daei – iranianul aflat pe primul loc în clasamentul all-time al golurilor marcate pentru echipele naţionale (109 goluri).

Repriza a doua a avut un scenariu identic. Cancelo a înscris pentru 3-0 în minutul 86, iar Bruno Fernandes a închis tabela în prelungiri cu cel mai frumos gol al partidei.