Premier League: Crystal Palace s-a impus la Liverpool, scor 1-0

Articol de Dan Istratie - Publicat duminică, 14 aprilie 2024, ora 19:03,
premier-league

Echipa engleză Crystal Palace s-a impus surprinzător duminică, în deplasare, scor 1-0, în faţa formaţiei FC Liverpool, în etapa a 33-a din Premier League.

Londonezii au deschis scorul la Liverpool în minutul 14, când a înscris Eberechi Eze. Echipa lui Oliver Glasner a ţinut apoi de rezultat, în ciuda asediului pe care gazdele l-au susţinut la poarta lui Dean Henderson. Liverpool pierde puncte importante în lupta pentru titlu, rămânând pe locul al treilea, cu 71 de puncte, în timp ce Crystal Palace se află pe 14, cu 33 de puncte.

Într-un alt meci al etapei a 33-a, Fulham s-a impus cu 2-0 la West Ham United. Dubla lui Andreas Pereira a adus victoria pentru trupa lui Marco Silva. Brazilianul a înscris în minutele 9 şi 72, iar Fulham ocupă poziţia a 12-a, cu 42 de puncte, în timp ce West Ham este pe locul 8, cu 48 de puncte. În finalul meciului, minutul 85, jucătorul lui West Ham George Earthy s-a accidentat la cap şi a fost transportat la spital în stare de inconştienţă.