Prima victorie a lui Florin Mergea după o pauză de trei ani! Românul s-a calificat în sferturile de finală din Turcia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 ianuarie 2021, ora 18:04,
Florin Mergea

Florin Mergea (35 ani) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de nivel ATP 250 din Turcia.

Românul a făcut pereche cu elvețianul Luca Margaroli și s-au calificat în sferturile de finală, după ce s-au impus în fața fraților Ivan Sabanov și Matej Sabanov cu scorul de 6-4, 7-5.

Florin Mergea (35 de ani) și Luca Margaroli (28 de ani) s-au impus în minimum de seturi, sâmbătă, în runda inaugurală.

Perechea româno-elvețiană și-a asigurat un cec în valoare de 1.720 de euro și 45 de puncte ATP, grație victoriei în fața croaților.

Florin Mergea (35 de ani) și Luca Margaroli (28 de ani) se vor confrunta în sferturile de finală al turneului din Antalya cu câștigătorii meciului Nikola Cacic/Frederik Nielsen (Serbia/Danemarca) – Salvatore Caruso/Andrea Vavassori (Italia).

Este prima victorie a lui Florin Mergea în circuitul ATP după o pauză de 3 ani.