Prima victorie a României în actuala ediție a Ligii Națiunilor! Succes la limită cu Finlanda

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 12 iunie 2022, ora 00:03,
România – Finlanda 1-0

Naționala de fotbal a României a învins Finlanda cu 1-0 în etapa a 3-a a Ligii Națiunilor. Meciul s-a jucat pe stadionul Giulești, iar golul a fost marcat de Nicușor Bancu (30).

Victorie chinuită a României! Finlanda a ratat ocazii imense pe final de meci

Naționala antrenată de Edward Iordănescu putea dechide scorul în minutul 16, când a beneficiat de o lovitură de pedeapsă. Numai că atacantul George Pușcaș a șutat slab pe centrul porții, iar portarul Jesse Joronen a respins.

La faza anterioară, Alexandru Cicâldău a lovit transversala cu o lovitură de cap. A venit, însă minutul 30, când Pușcaș și-a spălat păcatele de la penalty, i-a centrat excelent în careu lui Nicușor Bancu, iar acesta a reluat, cu capul, la colțul lung, deschizând scorul.

De menționat că în minutul 24, arbitrul austriac Harald Lechner a oprit meciul, după ce câțiva fani români din peluză au aruncat cu torțe și fumigene pe teren. Partida a fost reluată după trei minute, dar fumul de la materialele pirotehnice a persistat.

În minutul 52 s-a consemnat cea mai mare ocazie a oaspeților. Pohjanpalo a șutat din 6 metri, dar portarul Niță a scos. Același jucător Finlandez a ratat din 6 metri, după ce a primit o pasă ideală în fața porții.

Era minutul 88, iar în minutele de prelungire Kaellman a trimis mingea, cu capul, de la marginea careului mic, pe lângă poartă.

Deian Sorescu nu a fost prezent la intonarea imnurilor

Un moment ciudat a avut loc înainte de primul fluier al arbitrului. La intonarea imnurilor, naționala României avea doar 10 jucători. Deian Sorescu a lipsit din motive medicale.

El s-a ciocnit, la încălzire, cu Andrei Rațiu și i-a curs sânge din nas. Startul partidei a fost întârziat cinci minute, iar Deian Sorescu a reușit să intre încă de la prima fază.

În celălalt meci al grupei, Muntenegru și Bosnia-Herțegovina au remizat, 1-1. În urma acesto rezultate, Bosnia-Herțegovina este lider cu 5p, urmată de Finlanda și Muntenegru cu 4p, în timp ce România are 3p.