Probleme pentru Dinamo înaintea turului din sferturile EHF European League: „Avem nevoie și de suportul fanilor”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 25 martie 2024, ora 19:52,
Dinamo handbal

Echipa masculină de handbal Dinamo joacă mâine, la București, de la ora 19:45, manșa tur cu danezii de la Silkeborg.

Avem nevoie și de suportul fanilor”, a spus Nicușor Negru, înainte de Dinamo – Silkeborg

Meciul contează pentru play-off-ul EHF European League, iar învingătoarea dublei manșe se califică în sferturi.

Campioana României a ajuns în această fază a întrecerii după ce a ocupat locul 3 în Grupa IV, după Sporting Lisabona și Fuchse Berlin, dar înaintea celor de la CSM Constanța.

De partea cealaltă, Silkeborg a fost a doua în Grupa III, după SG Flensburg-Handewitt, dar înaintea echipelor Kadetten Schaffhausen și Vojvodina.

Punând la socoteală și meciurile din faza precedentă, Dinamo a câștigat 6 partide din 10. „Cu siguranță va fi un meci foarte greu. Avem emoții, dar ne-am pregătit foarte bine și trebuie să punem în practică ce am pregătit zilele acestea.

Ne dorim victoria și trebuie să profităm că primul meci este acasă, alături de suporteri”, a declarat interul Dan Racoțea.

Este cel mai important meci al nostru de până acum. Ne-am pregătit 4 zile pentru această întâlnire și cred că apărarea va decide rezultatul.

Au jucători foarte buni, noi i-am studiat și sper să câștigăm. Avem nevoie și de suportul fanilor, sper ca sala să fie plină. Avem niște suporteri minunați”, a completat Nicușor Negru.

Dinamo are trei indisponibili pentru meciul cu Silkeborg din EHF European League

Antrenorul Xavier Pascual nu se va putea baza la acest meci, care va avea loc în Sala Dinamo, pe Ante Kuduz, Daniel Stanciuc și Saeid Heidarirad, toți accidentați.

Noi mereu suntem pregătiți, acum vom vedea cum vom juca. Silkeborg este o echipă puternică, cu jucători valoroși, de top. Noi suntem obligați să jucăm bine și să câștigăm.

Trebuie să gestionăm bine cele 60 de minute și apoi vom vedea ce va fi în retur. Suntem Dinamo, jucăm acasă și trebuie să câștigăm!”, a declarat tehnicianulo, potrivit gsp.ro.

Căpitanul Robert Militaru cere ajutorul suporterilor. „Ne-am studiat foarte bine adversarul și știm că joacă un handbal în viteză, cu diferite scheme.

Are în componență atât jucători foarte valoroși, cu multă experiență, cât și tineri dornici de afirmare, ceea ce îi face și mai periculoși.

Nu ne permitem niciun pas greșit și cu o sală plină, împreună cu minunații noștri suporteri, sper să mergem doar la victorie”, a declaratel.

Silkeborg vine la București cu tot ce are mai bun. Inclusiv campionul mondial Lauge Schmidt și coordonatorul Morten Olsen, ambii aduși la începutul sezonului, de la Veszprem, respectiv, GOG.