Probleme pentru Iga Swiatek înainte de US Open: „Rezervorul meu de energie este gol”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 20 august 2023, ora 21:16,
Iga Swiatek
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, a fost învinsă de sportiva americană Cori Gauff în semifinale la Cincinnati.

Rezervorul meu de energie este gol”, a spus Iga Swiatek după eliminarea în semifinale la Cincinnati

Gauff (7 WTA, cs 7) traversează o perioadă bună și se simte bine pe hardul nord-american. A câștigat finala de la Washington, a fost învinsă în sferturi la Toronto de compatrioata ei Jessica Pegula, iar la această oră joacă finala de la Cincinnati.

A fost prima victorie a carierei în fața unei jucătoare aflată pe locul 1 WTA și a venit după 6 succese ale lui Swiatek în tot atâtea meciuri directe. Gauff s-a impus cu 7-6 (2), 3-6, 6-4 în 2 ore și 52 de minute, după ce în primul parțial a salvat 2 mingi de set.

Liderul ierarhiei mondiale a recunoscut la finalul partidei că se simte fără vlagă și vrea să-și ia câteva zile de pauză înainte de US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, programat între 28 august și 10 septembrie.

Cred că ar trebui să fiu mândră de mine pentru că am dat totul și am luptat până la final. Coco este o mare jucătoare de tenis și a meritat să câștige.

Adevărul este că simt că rezervorul meu de energie este destul de gol. Trebuie să îmi iau câteva zile libere înainte de a merge la New York”, a spus poloneza, potrivit welovetennis.fr.

Interesant este altceva. Poloneza a jucat, în acest an, la 14 competiții și a câștigat fiecare al treilea turneu. A fost învinsă în semifinale la Montreal și Cincinnati și urmează US Open.