Raliul raid Dakar 2022 s-a încheiat. Pe ce loc s-a clasat Emanuel Gyenes

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 14 ianuarie 2022, ora 16:55,
Emanuel Gyenes

Pilotul român Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 40 la categoria moto la ediţia din acest an a Raliului raid Dakar, încheiată vineri la Jeddah, în Arabia Saudită.

Gyenes s-a confruntat cu mai multe probleme tehnice. La a 12-a sa participare la tradiţionala cursă, acesta a încehiat la 08 h 19 min 41 sec de câştigător, britanicul Sam Sunderland.

Etapa a 12-a, ultima, a avut loc vineri între Bisha şi Jeddah. Gyenes s-a clasat pe locul 43, fiind înregistrat pe cei 164 de km cu timpul de 02 h 03 min 24 sec, la 23 min 24 sec de învingător, chilianul Pablo Quintanilla.

La clasa Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, Gyenes a încheiat etapa pe patru, iar la general a fost pe cinci. Cea mai bună clasare a lui Gyenes la Raliul Dakar, în clasamentul general, a fost în 2016, locul 14.