Răzvan Zăvăleanu, reacție dură la adresa DDB Spania: „Ăștia sunt cai verzi pe pereți”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 04 februarie 2022, ora 18:06,
Răzvan Zăvăleanu
Răzvan Zăvăleanu

Administratorul judiciar al clubului Dinamo, Răzvan Zăvăleanu, l-a contrazis pe președintele DDB Spania, Dragoș Sterpu, în vederea amicalului cu Real Madrid Castilla.

Zăvăleanu spun că nu a discutat cu Dragoș Sterpu despre posibilitatea organizării unui amical între Dinamo și echipa secundă a celor de la Real Madrid.

”Nu sunt la curent, am fost prins în câteva sedințe. (Despre declarația lui Dragoș Sterpu) A întrebat pe cineva care răspunde de partea financiară a operațiunilor lui Dinamo despre acest meci? Ca să fiu elegant, vă voi spune așa: singurele persoane cu care am discutat pe acest subiect au fost Iuliu Mureșan, Flavius Stoican, Florin Răducioiu și domnul Nicolae Badea. Nu îmi place să fac pe nimeni mincinos, dar trageți dumneavoastră concluziile.

Lucrurile stau în felul următor: evident că este onorant să joci cu o echipă de prim rang. Pe mine domnul Mureșan, m-a înștiințat. Pentru că domnul respectiv (n.r. – Dragoș Stercu) discuțiile le-a purtat cu domnul Mureșan, în niciun caz cu mine.

Mai întâi era vorba de cu totul alte echipe, în niciun caz de Real Madrid. După aia, Real Madrid a apărut alaltăieri. Astfel de inițiative sunt lăudabil, dar trebuie să aibă, în prealabil, girul celui pe care vrei să-l treci strada. Știți cum e cu bătrânica, pe care a trecut-o strada cineva bine intenționat, dar bătrânica nu dorea. Obiectivul lui Dinamo, în acest moment, este de a scăpa de o eventuală retrogradare.

Ăștia sunt cai verzi pe pereți. Eu am discutat o singură dată cu el, pe 22 decembrie 2021, după ce a fost demis domnul Rednic. Acest accept, fără aprobarea noastră nu poate exista.

Citește și Transferurile de la Dinamo, făcute praf: ,,Au luat tot ce s-a nimerit”

El a vorbit cu Flavius Stoican și Iuliu Mureșan despre o inițiativă de a juca cu o echipă, în scapă numele, nu este cunoscută (n.r. – Dinamo Mostoles), liga a 4-a, a 5-a, și au fost niște discuții de principiu. Probabil, oamenii ăștia, din bun simț, au zis că da, interesant. Dar nu poate avea loc nicio discuție oficială în numele clubului, înainte de a primi un accept oficial referitor la așa ceva.

Mai mult, nu am fi împuternicit niciodată ca cineva să vorbească în numele lui Dinamo, cu Real Madrid. Dacă vorbim de Real, Barca sau Bayern, niciodată n-am împuternici, așa, pe cineva să vorbească, așa pentru Dinamo.

Există un program din punct de vedere sportiv așezat pe o perioadă foarte lungă de timp, de acum înainte. În acea pauză competițională datorată meciurilor echipelor naționale, Flavius Stoican avea programată o perioadă de încărcare, în niciun caz nu-și permitea să piardă 2-3 zile prin deplasare.

Ca să salvăm situația cumva, l-am rugat pe Florin Răducioiu, care-l cunoaște foarte bine pe Emilo Butragueno, să vorbească cu el. N-a reușit să vorbească decât cu secretara. Poate a reușit să rezolve între timp. Evident că am dori să păstrăm o relație cu Real Madrid, și-n contextul în care am sincroniza programul echipelor, să mergem la un moment dat să jucăm. Din păcate, este foarte peste mână acest lucru, pentru că trebui să ne concentrăm în continuare pe salvarea de la retrogradare”, a declarat Răzvan Zăvăleanu, la Digi Sport.

Citește și Situație incredibilă! Dinamo a refuzat amicalul cu Real Madrid! DDB Spania îl face praf pe Iuliu Mureșan

real madridddb spaniaamicaldinamo