Reacția lui Laszlo Balint după un nou eșec pe banca Petrolului Ploiești: „Ne pare foarte rău că i-am supărat pe suporteri!”

Articol de Mihai Dragomir - Publicat luni, 29 aprilie 2024, ora 19:27,
Laszlo Balint

Petrolul Ploiești a mai pierdut un meci în play-out și intră în „hora” retrogradării. Prahovenii au cedat acasă, la limită, în fața celor de la FC Botoșani (1-2).

Laszlo Balint a reacționat la finalul celor 90 de minute. Iată ce a transmis tehnicianul „Lupilor Galbeni”.

„Ne pare foarte rău că i-am supărat pe suporteri!”

„A fost un meci sub semnul echilibrului. Am început repriza a doua foarte prost, dar după ne-am revenit. Acel moment psihologic a fost decisiv asupra jocului. Acel penalty. Noi la nivelul taliei suntem mai bine decât adversarul și am primit gol la acea fază.

Situația noastră s-a complicat foarte mult în ultimele etape. Săptămâna viitoare vom întâlni un adversar mult mai dificil. Suntem la mâna noastră. Eu asta le-am spus băieților. Trebuie să ridice capul din pământ.

Ne pare foarte rău că i-am supărat pe suporteri. Nu este plăcut în primul rând pentru noi să avem aceste emoții. Vom face tot ce depinde de noi să ne salvăm.

Hanca a fost primul executant de pe listă. Hanca a fost un executant și la Dinamo și în Polonia. Este un executant foarte bun. La antrenamentul de ieri am avut șase executanți și a bătut foarte bine. Nu a fost o execuție fericită. A fost un moment psihologic și a înclinat balanța.

Mai sunt două meciuri. Pe mine mă preocupă foarte mult că am primit trei goluri din fază fixă în ultimele două meciuri. Din punctul meu de vedere, responsabilitatea și concentrarea trebuie să fie foarte mari la fazele fixe.”, a transmis Laszlo Balint, după meciul pierdut acasă cu FC Botoșani.