Reacția lui Mirel Rădoi după egalul cu Hapoel Beer Sheva: ”Sunt foarte supărat!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat vineri, 19 august 2022, ora 00:01,
Radoi, sursa foto- Profimedia Images

Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din turul play-off-ului pentru Conference League, contra celor de la Hapoel Beer Sheva. Meciul a început bine pentru echipa lui Rădoi. Craiova a atacat în valuri și a controlat prima parte a meciului.

Ivan a lovit bara în prima repriză cu un șut violent. După, Hanca a centrat, iar Silva a trimis pe lângă poartă. În repriza secundă, Papp a fost eliminat după o altercație pe tunelul de vestiar.

Hapoel a deschis scorul 70, după ce Hatuel a trimis mingea cu capul în poartă. Hamed a făcut penalty și a fost eliminat, iar Andrei Ivan a închis tabela în minutul 75, după ce a marcat de la 11 metri.

La finalul meciului, Mirel Rădoi a tras mai multe concluzii.

”Mă aşteptam să fie un meci destul de disputat, dar nu mă aşteptam să fie cu astfel de evenimente, mai ales că au fost evenimente neaşteptate.

Cred că o primă repriză foarte bună, în care am avut foarte mult ghinion, cred că trebuia să deschidem scorul. După aceea a venit acea nebunie a lui Paul, practic a trebuit să cedăm teren adversarului.

Am încercat să delimităm anumite zone, unde să aibă o posesie, dar fără să fie periculoşi, ne-am văzut conduşi, mă bucură atitudinea lor după golul primit, au încercat să joace la fel şi fără foarte multe resurse fizice.

Sunt foarte supărat (n.r. pe Papp), pentru că, dacă ar fi fost în timpul partidei, o poziţionare greşită, un fault de ultim apărător, orice altceva… astea se pot remedia, le putem clarifica.

E cel mai important meci al clubului în ultimii 20-30 de ani şi ajungem într-o situaţie în care şi noi am fost puşi, ca staff, mai erau trei minute până să ieşim pe teren şi am aflat că suntem în 10.

Imediat a trebuit să renunţăm la Elvir (n.r. Koljic) din păcate, pentru că ne-am gândit că unul dintre cei trei de sus trebuie să rămână pentru meciurile din campionat.

Va trebui să ne gândim şi cred că va trebui deja să aducem un fundaş central, măcar pe banca de rezerve dacă nu neapărat titular.

Problema asta poate continua şi în campionatul intern, ne făcusem un plan să odihnim unul dintre fundaşii centrali cu Chindia.

În momentul ăsta, planurile noastre se cam scutură, dar vom găsi soluţii, sper că nu vom fi nevoiţi din nou să schimbăm sistemul de joc cu Chindia din cauza acestor probleme.

Dar cu siguranţă vor fi schimbări de jucători, pentru că au făcut din nou risipă de energie şi cu siguranţă că va trebui să ne păstrăm această prospeţime, filozofie şi idee de joc.

(n.r. vor exista repercursiuni pentru Papp?) Absolut, oricine ar fi fost în situaţia lui va trebui să plătească o amendă, pe care o vom stabili cu clubul.

Nu vreau după astfel de episoade amenzile să fie de câteva sute de euro sau doar câteva mii, nu, asta trebuie să suferim cu toţii.

Sunt jucători de atac foarte tehnici, care vor să intre ca Barcelona în poartă. Doar că, cum le-am explicat eu, le-au explicat toţi antrenorii.

Când eşti în atac, trebuie să finalizezi acţiunea, să nu dai şansa advesarului să aibă tranziţia pozitivă”, a declarat Mirel Rădoi, la Prima Sport.