Real Madrid, aproape de o umilinţă în Copa del Rey! Eden Hazard, eroul ,,galacticilor”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 20 ianuarie 2022, ora 22:40,
Eden Hazard, Real Madrid/Sursa foto: Profimedia Images

Real Madrid a fost la un pas de o eliminare ruşinoasă din Copa del Rey. ,,Galacticii” au reuşit să o învingă pe Elche în prelungirile partidei.

Trupa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu scorul de 2-1 în oprimile de finală ale Cupei. După 90 de minute de scor alb, gazdele au deschis scorul prin Verdu, în minutul 103, după ce Marcelo văzuse în minutul 102 cartonaşul roşu.

Real Madrid a reuşit să întoarcă rezultatul partidei prin reuşitele lui Isco, din minutul 108, şi Eden Hazard, din minutul 115. În minutul 120+20, atacantul Pere Milla a văzut şi el cartonaşul roşu.

Acum, cele două formaţii se vor înfrunta din nou peste trei zile, în campionat. Partida va fi găzduită de această dată de către madileni, pe data de 23 ianuarie, de la ora 17:15.

Meci superb între Real Madrid și Athletic Bilbao

Real Madrid a câştigat, duminică, Supercupa Spaniei, învingând echipa Athletic Bilbao, scor 2-0, în finala disputată la Riad. „Galacticii” au obţinut trofeul pentru a 12-a oară.

În semifinale, Real Madrid a învins-o pe FC Barcelona cu 3-2 după prelungiri, iar Athletic Bilbao a trecut de Atletico Madrid cu 2-1. Athletic Bilbao era deținătoarea trofeului.

Formația bască a cerut penalty în minutul 11, când o minge trimisă de Inaki Williams l-a lovit în mână pe Alaba, dar arbitrul nu a acordat nimic. Real Madrid a ratat primele două ocazii mai mari prin Casemiro, într-un singur minut. Modric a deschis scorul în minutul 38. În debutul reprizei secunde, a fost rândul madrilenilor să solicite penalty și chiar au primit. Mingea șutată de Benzema l-a nimerit în mână pe Alvarez. Benzema a transformat lovitura de pedeapsă.

Finalul a fost încins. Athletic Bilbao a primit și penalty în minutul 86. Raul Garcia a șutat de la „punctul cu var”, dar portarul Courtois a parat șutul său. Meciul s-a încheiat cu 2-0 pentru Real Madrid.

Athletic Bilbao – Real Madrid. Foto: Profimedia