Remiză în amicalul de lux dintre Spania și Brazilia! Sud-americanii au egalat în minutul 90+7, din penalty

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 27 martie 2024, ora 12:22,
Spania – Brazilia 3-3

Naționalele de fotbal ale Spaniei și Braziliei au încheiat la egalitate, 3-3, în amicalul jucat la Madrid, pe stadionul Santiago bernabeu.

Spania și Brazilia au înscris de 6 ori, trei goluri venind din penalty-uri

Gazdele au deschis scorul dintr-un penalty obţinut de Yamal şi transformat de Rodri. Dani Olmo a majorat diferenţa în favoarea spaniolilor, care au intrat însă la pauză cu avantaj minim, după golul lui Rodrygo.

Introdus la pauză, Endrick a marcat din nou, după reuşita cu Anglia, aducând egalarea pe tabelă în minutul 50.

Iibericii au mai înscris odată din penalti prin Rodri, în minutul 87, dar brazilienii au primit şi ei o lovitură de la 11 metri, transformată de Lucas Paqueta, în minutul 90+7.

Rezultate complete în meciuri amicale de aseară: Anglia – Belgia 2-2 (marcatori: Toney 17-p, Bellingham 90+5 / Tielemans 11, 36), Scoţia – Irlanda de Nord 0-1 (Bradley 32),

Irlanda – Elveţia 0-1 (Shaqiri 23), Slovenia – Portugalia 2-0 (Cerin 72, Elsnik 80), Austria – Turcia 6-1 (Schlager 2, Gregoritsch 44, 48, 59-p, Baumgartner 78-p, Entrup 90+5 / Hakan Calhanoglu 25-p), Franţa – Chile 3-2 (Fofana 19, Kolo Muani 25, Giroud 72 / Nunez 6, Osorio 82) și Germania – Ţările de Jos 2-1 (Mittelstadt 11, Fullkrug 85 / Veerman 4).