Remiză între Şelimbăr și Corvinul în play-off-ul Ligii 2! Șansă mare pentru Unirea Slobozia să se distanțeze în fruntea ierarhiei

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 06 aprilie 2024, ora 15:44,
CSC Șelimbăr – Corvinul 0-0

Formaţia Şelimbăr a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Corvinul Hunedoara, într-un meci din etapa a doua a play-off-ului Ligii 2 Casa Pariurilor.

Şelimbăr și Corvinul au încheiat la egalitate în cel mai interesant emci din play-off-ul Ligii 2

Cei doi antrenori, Claudiu Niculescu, respectiv, Florin Maxim, au stat în tribună, ambii fiind suspendați după ce, săptămâna trecută, primiseră al patrulea „galben” în acest sezon.

Cea mai mare ocazie de gol a primei repriză a fost trecută în dreptul oaspeților, în minutul 42, când Roșca a respins de la rădăcina barei mingea șutată de Neacșa, pe lângă zid, dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri.

În ultimele secunde ale partidei, Baba Ayine a trimis mingea în plasă, dar bucuria gazdelor a durat foarte puțin, deoarece golul a fost anulat pentru ofsaid.

În primul meci al rundei, jucat joi, CS Mioveni și Gloria Buzău au încheiat la egalitate, 1-1. Ultima partidă se joacă duminică, de la ora 12.00, între Unirea Slobozia și AFK Csikszereda.

În acest moment, Unirea Slobozia și CSC Șelimbăr au câte 43p, fiind urmate de Corvinul (39p), Gloria Buzău (36p), AFK Csikszereda (35p) și CS Mioveni (34p.)

CSC Șelimbăr și Corvinul nu au drept de promovare, fiind cluburi de drept public, astfel că toate celelalte patru sunt împlicate în lupta pentru promovare.

În play-out s-au disputat următoarele partide:

Grupa A: CFC Argeş – Ceahlăul Piatra Neamţ 4-1, Metaloglobus– CSM Alexandria 0-0 și CSC Dumbrăviţa – CSM Reşiţa 1-0. Unirea Dej a stat.

Grupa B: CSM Slatina – CS Tunari 1-1, Chindia– Concordia 0-1 și Progresul Spartac – Viitorul Pandurii 1-3. CSA Steaua a stat.