Rezultat mare scos de Inter Milano în UEFA Youth League! Inspirația lui Cristian Chivu a fost decisivă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 07 septembrie 2022, ora 20:54,
Dennis Curatolo a restabilit egalitatea în Inter Milano – Bayern, la 12 minute după ce a fost introdus în teren de Cristi Chivu

Echipa italiană Inter U19 a debutat în actuala ediția a UEFA Youth League în meciul de pe teren propriu cu Bayern Munchen.

Cristi Chivu l-a introdus în minutul 70 pe Dennis Curatolo, iar acesta a restabilit egalitatea

Competiția este rezervată echipelor de juniori ale celor care evoluează în Champions League, componența grupelor fiind aceeași. Altfel spus, puștii de la Inter Milano și Bayern Munchen sunt în Grupa C, alături de Barcelona și Viktoria Plzen, ca și echipele „mari”.

Bayern a început meciul în forță și a deschis scorul în minutul 19 prin Arijon Ibrahimovic. Este o simplă coincidență de nume cu celebrul atancant suedez. Airjon s-a născut în 2007, la Nurnberg, părinții lui fiind din Kosovo.

Echipa din Munchen și-a mărit avantajul după golul lui Yusuf Kabadayi din minutul 35.

La pauză, însă, antrenorul gazdelor, Cristian Chivu, a schimbat sistemul de joc, avansând un jucător în linia mediană, pentru a avea patru jucători la mijlocul terenului.

Ca urmare, Inter a început să pună presiune, iar Valentin Carboni a redus din diferență în minutul 65. După cinci minute, Chivu a mutat din nou: l-a scos pe Pio Esposito și l-a trimis în teren pe Dennis Curatolo. Iar acesta din urmă a restabilit egalitatea în minutul 82.

În celălalt meci din grupă, Barcelona a dispus de Viktoria Plzen cu 3-0, golurile fiind marcate de Barbera (22), Akomach (51) și Alarcon (60).