Robert Glință a ocupat locul patru în finala probei de 50 m spate la Campionatele Mondiale

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 25 iunie 2022, ora 20:06,
Robert Glință, sursa foto: frnpm/Facebook

Înotătorul român Robert Glinţă a ocupat locul al patrulea în finala probei de 50 m spate din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie, desfăşurată sâmbătă la Budapesta.

Glinţă (25 ani), legitimat la CS Dinamo, a fost cronometrat în 24 sec 57/100, la egalitate cu grecul Apostolos Christou.

Reprezentantul ţării noastre, care a luat startul în finală de pe culoarul al 7-lea, s-a clasat iniţial pe locul al cincilea, însă a profitat de descalificarea principalului favorit, americanul Justin Ress.

Medalia de aur a revenit unui alt reprezentant al Statelor Unite, Hunter Armstrong, clasat iniţial pe locul secund, după Justin Ress, în 24 sec 14/100, urmat de polonezul Ksawery Masiuk (24 sec 49/100) şi de italianul Thomas Ceccon (24 sec 51/100).

România a cucerit două medalii de aur la Mondialele de la Budapesta, ambele prin tânărul David Popovici (17 ani), un alt reprezentant al CS Dinamo, care s-a impus la 100 m liber şi 200 m liber.

Înotătorii David Popovici şi Robert Glinţă revin duminică în ţară din capitala Ungariei (Salonul Oficial al Aeroportului Internaţional ”Henri Coandă” – Otopeni, ora 21:05).