România a debutat cu înfrângere la CE U19 din Slovacia! Tricolorii întâlnesc Franța pe 21 iunie

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 18 iunie 2022, ora 23:46,
Luca Andronache

Naționala U19 a României a fost învinsă de Italiei cu 1-2, la Dunajska Streda, în meciul de debut în Grupa A a Campionatului European din Slovacia. Golul tricolorilor a fost marcat de Luca Andronache, în minutul 53.

România a fost învinsă de Italia la debutul CE U19 din Slovacia

Italia s-a impus prin golurile marcate de Tommaso Baldanzi (47) şi Cristian Volpato (68). Echipa peninsulară a dominat clar jocul şi şi-a creat numeroase ocazii de gol, însă portarul Robert Popa a fost cel mai bun om al echipei României.

El s-a evidenţiat în prima repriză la mingile trimise de Ambrosino (5, 16), Fabbian (20), Nasti (21) sau Baldanzi (41).

Italia a deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin Baldanzi (47), care l-a driblat pe Dănuleasă şi a şutat de la 20 de metri.

România a egalat rapid, în min. 53, când noul-intrat Doru Andrei a şutat în transversală, iar Andronache a reluat mingea în plasă.

Adversarii au reluat forcingul, Popa a respins şutul lui Ambrosino din minutul 56, după care Nasti a reluat milimetric pe lângă poartă. Portarul echipei FC U Craiova 1948 s-a evidenţiat şi la şutul lui Fabbian (59), precum şi la mingea trimisă de Ambrosino (62).

În minutul 68, Nasti a tras în bară, tot el a recuperat, a centrat în faţa porţii, iar Volpato a trimis în plasă.

România va întâlni Franța pe 21 iunie

Naționala României participă pentru a doua oară la un turneu final al CE U19, după ediţia din 2011, când a fost gazdă. La meciul cu Italia, selecționerul Adrian Văsîi nu a putut conta pe unul dintre cei mai buni jucători, mijlocașul Rareş Ilie, care a fost suspendat.

În celălalt meci la grupei, Franţa a surclasat Slovacia cu 5-0. Pe 21 iunie au loc meciurile Slovacia – Italia, la Trnava, de la ora 18:30, și România – Franţa, la DAC Arena – Dunajska Streda, de la ora 21:00.

Primele partide din Grupa B, Serbia – Israel și Anglia – Austria, au loc duminică, 19 iunie. Primele două din fiecare grupă se califică în semifinale şi la CM U20 din 2023, din Indonezia. Formaţiile de pe locul 3 vor juca un baraj pentru al cincilea bilet european la CM U20.