România a învins Armenia în preliminariile Campionatului European U21! Victoria a venit în minutul 89

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 26 martie 2024, ora 16:19,
Armenia – România 0-1

Naționala de tineret a României a învins greu Armeniei, cu 1-0, la Erevan, în Grupa E a preliminariilor CE Under-21 din 2025.

România a avut o bară în prima repriză a meciului cu Armenia

Golul a fost înscris de Cristian Mihai (89), mijlocaşul echipei UTA. Introdus în minutul 74, el a înscris cu capul, în urma unei lovituri libere executate de Constantin Grameni.

Echipa antrenată de Daniel Pancu a făcut un joc modest, contra unui adversar arţăgos, obstrucţionist, tricolorii lăsându-se angajaţi într-un joc încâlcit, cu puţine ocazii de poartă.

Prima şansă a echipei noastre a venit în minutul 8, dar portarul Matinian a apărat mingea trimisă de Ignat. Louis Munteanu a ratat deschiderea scorului (12), nimerind bara.

În prima repriză şi armenii au avut o oportunitate notabilă, dar Matei Ilie a blocat şutul lui Kaloukian (35).

România a marcat golul victoriei la scurt timp după ce Armenia a rămas în inferioritate

După pauză, Munteanu a trimis mingea în plasă (49), dar arbitrul polonez a anulat golul, pentru un presupus fault la Sargsian.

La scurt timp, Munteanu a irosit o nouă şansă, la o ieşire neinspirată a portarului Matinian, atacantul Farului pasând la Ianis Stoica, aflat în ofsaid, în locul unei rezolvări personale.

Gazdele au mai avut o şansă (54), dar Manvelian a şutat peste poartă din careu. Munteanu a fost imprecis în două rânduri (65, 82), iar Grameni (86) nu a reuşit să învingă portarul cu un şut din marginea careului.

Armenia a rămas în zece, Simonian primind al doilea cartonaş galben pentru fault asupra lui Musi, iar la scurt timp România a marcat golul victoriei. Următorul meci al României va avea loc pe 6 septembrie, acasă, cu Muntenegru.

Înaintea celorlalte partide de azi din grupă, Muntenegru – Finlanda şi Albania – Elveţia, România ocupă primul loc, cu 13p (6 jocuri), urmată de Elveţia 11p (5), Albania 10p (6), Finlanda 7p (5), Muntenegru 4p (4), Armenia 2p (8).

La turneul final din Slovacia se califică cele nouă câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune trei formaţii de pe locurile secunde. Celelalte formații clasate pe locul 2 în grupe vor juca baraje pentru ultimele trei locuri disponibile.

Armenia – România 0-1 (0-0)

Marcator: Mihai (89).

Armenia: Matinian – Aivazian, Simonian, Sargsian (74 – Janoian), Nalbandian, Aventisian – Galstian (70 – Alaverdian), Manvelian, Piloian, Tarahcian – Kaloukian. Selecţioner: Armen Ghiulbudaghianţ

România: Sava – Oroian, Ignat, Ilie, Ştefanovici – Corbu (46 – Stoica), Vulturar (74 – Mihai), Grameni – Baiaram (65 – Musi), Munteanu, R. Ilie (81 – Burnete). Selecţioner: Daniel Pancu

Au arbitrat: Damian Sylwestrzak – Bartosz Heinig, Adam Karasewicz (rezervă: Pawel Malec, toţi din Polonia)

Cartonaşe galbene: Simonian (56, 87), Manvelian (64) / Vulturar (63), Baiaram (64), Stoica (90+5)

Cartonaş roşu: Simonian (87)