România este gata de duelul contra Ciprului

Naționala de futsal a României revine pe parchet și urmează să dispute o dublă contra reprezentativei similare a Ciprului, pe 31 ianuarie (acasă, ora 19:00, Sala Sporturilor Târgu Mureș) și 5 februarie (deplasare, ora 11:00, Sala Sporturilor „Tassos Papadoupoulos Eleftheria”), în preliminariile UEFA Futsal EURO 2026, anunță FRF.ro
În acest context, patru dintre tricolorii convocați pentru aceste meciuri au oferit câte o scurtă reacție.
István Hadnagy, jucător legitimat la FK Odorheiu Secuiesc, locul 2 din Liga 1 Futsal Fortuna, a fost unul dintre eroii primului meci al acestor preliminarii, 6-0 cu Germania. Atacantul nostru a marcat în minutele 1 și 19 în duelul cu nemții.
„Ne așteaptă încă un meci de calificare pe care trebuie neapărat să îl câștigăm dacă vrem să ajungem la EURO. Nu avem voie să ne subestimăm adversarul, care e mai slab cotat, pentru că orice meci la nivel internațional este foarte greu. Sper din tot sufletul să obținem cele trei puncte și să ne continuăm drumul nostru.
Trebuie să ne facem treaba așa cum ne-am făcut-o în primul meci contra Germaniei. Eu mă simt foarte bine, atât fizic, cât și mental, și abia aștept să dăm drumul la minge pe parchetul Sălii Sporturilor din Târgu Mureș, acolo unde lumea ne va încuraja ca de obicei.”