România, învinsă clar de Norvegia în preliminariile CE U19! Tricolorii au primit 3 goluri în 20 de minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 22 martie 2023, ora 18:13,
România U19
România U19

Selecţionata U19 a României a fost învinsă de Norvegia, cu 0-4 (0-3), miercuri, în Grupa 1 a turului de elită al Campionatului European din 2023.

România a încasat primele trei goluri de la Norvegia între minutele 4 și 25

Meciul s-a jucat pe Stade Jacques-Mazzuca din Saran (Franţa). Naţionala pregătită de Alexandru Pelici a primit trei goluri în mai puţin de jumătate de oră, marcate de Isak Hansen-Aaroen (4), Erik Flataker (14), Andreas Schjelderup (25), tabela fiind închisă în ultimele minute de Magnus Riisnaes (90+4).

Cea mai bună ocazie a tricolorilor mici a fost semnată de Atanas Trică (84), care a trimis mingea în bară. Pelici i-a folosit pe Dincă – Kovacs, Paşcalău, Duţu, Borza (86 – Sălceanu) – Vulturar (46 – Martinovic), Sala – Mazilu (64 – Pop), Radaslavescu (64 – Bujor), Musi (76 – Trică) – Burnete.

În celălalt meci al grupei, Franţa primeşte replica Irlandei de Nord. România va mai juca împotriva Irlandei de Nord, pe 25 martie, şi a Franţei, pe 28 martie, anunță FRF pe site-ul oficial.

Doar câştigătoarele celor 7 grupe din turul de elită vor obţine calificarea la Campionatul European U19 din această vară. Turneul final va avea loc în perioada 3-16 iulie, în Malta.