S-a încheiat CM de atletism de la Budapesta! Ultimul titlu a fost câștigat de olandeze, la 4x400m

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 28 august 2023, ora 11:05,
Ștafeta Olandei

A luat sfârșit cea de-a 19-a ediție a Campionatului Mondial de atletism, care a avut loc la Budapesta între 19 și 27 august.

Ștafeta feminină a olandei de 4x400m a câștigat ultimul titlu la CM de la Budapesta

Ultima probă din concurs a fost cea finala feminină în ștafeta de 4x400m. prima a trecut linia de sosire Olanda, în componența Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Cathelijn Peeters, Femke Bol.

Ele au parcurs distanța în 3:20,72, stabilind cel mai bun timp al sezonului. medaliile de argint și bronz au intrat în posesia Jamaicăi (3:20,88) și Marii Britanii (3:21,04), ambele având cele mai bune performanțe din acest an.

La masculin, pe aceeași distanță, au câștigat americanii (2:57,31), urmați de francezi (2:58,45) și britanici (2:58,71).

O cursă aparte a fost cea de 5.000m. norvegianul Jakob Ingebrigtsen, dezamăgit de locul 2 obținut miercuri la 1.500 m, a trecut primul linia de sosire, în 13:11,30, depăşindu-i pe spaniolul Mohamed Katir (13:11,44) şi kenyanul Jacob Krop (13:12,28), medaliatul cu argint din 2022.

Ca şi la CM de anul trecut, de la Eugene (Oregon), atletul norvegian a ştiut să mobilizeze la 5.000 m după deziluzia de la 1.500 m. Campionul olimpic al distanței a fost discret în primele 12 tururi şi jumătate, dar a accelerat pe ultimii 200 de metri.

Primele două locuri la aruncarea suliței au foist ocupate de un indian și un pakistanez

Indianul Neeraj Chopra, campionul olimpic en titre, a obţinut primul său titlu mondial la aruncarea suliţei, cu 88,17 m, din a doua încercare. El a condus în majoritatea timpului, medalia de argint revenind pakistanezului Arshad Nadeem, cu 87,82 m.

Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de cehul Jakub Vadlejch (86,67 m), ca şi anul trecut, Mondialele de la Eugene. Chopra a obţinut argintul la Mondialele de anul trecut.

Ucraineanca Iaroslava Mahucih a obţinut primul său titlu major în aer liber, la săritura în înălţime, cu 2,01 m. Ea a învins în finală două australience, campioana mondială Eleanor Patterson şi vicecampioana olimpică Nicola Olyslagers, ambele cu 1,99 m.

Mahucih, deţinătoarea celei mai bune performanţe a sezonului, a câştigat aurul mondial după argintul din 2019 de la Doha şi din 2022 de la Eugene, şi bronzul olimpic de la Tokyo din 2021.

La rândul ei, Winfred Mutile Yavi din Bahrain a câştigat titlul la 3.000 m obstacole, cu a cincea performanţă din toate timpurile, 8:54,29. Ea le-a învins pe deţinătoarea recordului mondial, kenyana Beatrice Chepkoech (8:58,98), şi conaţionala acesteia Faith Cherotich (9:00,69).