Să vină Young Boys Berna! CFR Cluj, de neoprit în Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 august 2021, ora 23:21,
Alibec și Șumudică, sursa foto: CFR Cluj/Facebook

CFR Cluj e de neoprit în Liga 1, unde a obţinut cea de-a patra victorie consecutivă şi a revenit pe primul loc în clasament cu maximum de puncte.

Formaţia lui Marius Şumudică a câştigat meciul din deplasare cu CS Mioveni. Ardelenii s-au impus cu scorul de 1-0 la finalul celor 90 de minute.

Singurul gol al partidei de la Mioveni a fost înscris de către tânărul Claudiu Petrila, în minutul 49, după care fotbalistul a ieşit accidentat de pe teren.

Prima repriză a jocului a fost dominată de către CFR Cluj. Ardelenii au ratat şanse uriaşe prin Susic, Denis Ciobotariu, Costache şi Claudiu Petrila.

Cei de la Mioveni au reacţionat prin Blănaru în minutul 42, dar Bălgrădean a fost la post şi a reuşit să respingă mingea. Primele 45 de minute s-au încheiat 0-0.

Bălgrădean

Repriza a doua a început cum nu se putea mai bine pentru CFR Cluj. Trupa lui Marius Şumudică a deschis scorul în minutul 49 prin Claudiu Petrila. Acesta a rămas singur cu portarul Ducan şi l-a învins la colţul lung, dintr-o poziţie suspectă de off-side.

În minutul 68 CFR Cluj îşi putea majora diferenţa, dar şutul expediat de Omrani a fost deviat în afara terenului.

Arbitrul partidei a pus capăt meciului de la Mioveni, iar CFR Cluj s-a impus la limită, scor 1-0.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a revenit pe primul loc în Liga 1, cu 12 puncte, în timp ce CS Mioveni se află pe poziţia a 13-a în clasament, cu trei puncte acumulate.

Cum au arătat echipele de start în meciul CS Mioveni – CFR Cluj

CS Mioveni: Ducan – Scarlatache, Garutti, I. Balaur – Oancea, M. Panait, L. Dumitriu, Șerbănică – Blănaru, Bg. Rusu, Buziuc
Rezerve: A. Popescu – Al. Iacob, Vereș, D. Toma, Rădescu, Coșereanu, Massaro, A. Cristea, Burnea
Antrenor: Alexandru Pelici

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Graovac, D. Ciobotariu, Latovlevici – Tahiri, Fofana, Chipciu – Petrila, Debeljuh, Costache
Rezerve: Hindrich – Cr. Manea, Camora, Bouhenna, Hoban, Itu, C. Deac, Gîdea, Omrani
Antrenor: Marius Șumudică

Stadion: Orășenesc, Mioveni
Arbitru: Andrei Chivulete / A1: Vladimir Urzică, A2: Andrei Constantinescu

Citeşte şi MARIUS ŞUMUDICĂ ANUNŢĂ HEGEMONIA CFR-ULUI: ,,ŢINEŢI MINTE CE VĂ SPUN! MERITĂM SĂ FIM APLAUDAŢI”