Se cunosc două meciuri din optimile CM din Qatar! Olanda și Anglia pleacă favorite

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 29 noiembrie 2022, ora 23:13,
Iran – Statele Unite 0-1

Naționalele Angliei și Statelor Unite au ocupat primele două locuri în Grupa B a CM din Qatar, calificându-se în optimi.

Primele două meciuri din optimi sunt Olanda – Statele Unite și Senegal – Anglia

Echipa pregătită de Gareth Southgate nu a avut nicio emoție în meciul cu Țara Galilor, chiar dacă a deschis scorul târziu. Rashford a punctat în minutul 50, dar după nici 100 de secunde s-a făcut 2-0, Foden îndeplinind o simplă formalitate de la marginea careului mic.

Același Rashford a dus scorul la 3-0 în minutul 68, iar Anglia va juca în optimi cu ocupanta locului 2 din Grupa A, Senegal. Partida este programată pe 4 decembrie, de la ora 21:00.

În celălalt meci al grupei, echipa Statelor Unite a învins Iran cu 1-0, grație reușitei lui Pulisici din minutul 38. Finalul partidei a fost tensionat. Arbitrul a dictat 10 minute de prelungiri, iar iranienii au cerut o lovitură de la 11 metri în minutul 90+8, dar cei din camera VAR nu au considerat că sunt circumstanțe de penalty.

Clasament Grupa B

Naționala Statelor Unite a ocupat locul 2 și va avea o misiune infernală în optimi, în fața câștigătoarei Grupei A, Olanda. Meciul are loc pe 3 decembrie, de la ora 17:00.

Țara Galilor – Anglia 0-3 (0-0); Grupa B

Ahmad bin Ali Stadium (Al Rayyan). Spectatori: 44.297

Marcatori: Rashford (50, 68), Foden (52).

Țara Galilor: Ward – Williams (36 – Roberts), Mepham, Rodon, Davies (59 – Morrell) – Ampadu, Allen (81 – Colwill) – Bale (46 – Johnson), Ramsey, James (77 – Wilson) – Moore. Selecționer: Rob Page

Anglia: Pickford – Walker (57 – Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw (65 – Trippier) – Henderson, Rice (58 – Phillips), Bellingham – Foden, Kane (58 – Wilson), Rashford (75 – Grealish). Selecționer: Gareth Southgate

Au arbitrat: Slavko Vincic – Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Yoshimi Yamashita (Japonia)

Cartonașe galbene: James (29), Ramsey (61).

Iran – Statele Unite 0-1 (0-1); Grupa B

Al Thumama Stadium (Doha). Spectatori: 42.127

Marcator: Pulisic (48).

Iran: Beiranvand – Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Mohammadi (46 – Karimi) – Gholizadeh (77 – Ansarifard), Nourollahi (71 – Torabi), Ezatollahi, Hajsafi (71 – Borani) – Taremi – Azmoun (46 – Ghoddos). Selecționer: Carlos Queiroz (Portugalia)

Statele Unite: Turner – Dest (82 – Zimmerman), Carter-Vickers, Ream, Robinson – Musah, Adams, McKennie (65 – Acosta) – Weah (82 – Moore), Sargent (77 – Wright), Pulisic (46 – Aaronson). Selecționer: Gregg Berhalter

Au arbitrat: Antonio Mateu – Pau Cebrián Devis, Roberto Díaz Pérez Del Palomar (toți din Spania); arbitru de rezervă: Kevin Ortega (Peru)

Cartonașe galbene: Hosseini (77), Kanani (83), Jalali Boran (90+6) / Adams (43).