VIDEO | Sepsi și FCSB, remiză în etapa a 21-a. Portarul Târnovanu, eroul roș-albaștrilor

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 19 decembrie 2021, ora 23:21,
FCSB – Sepsi, sursa foto: Facebook

Sepsi și FCSB au remizat, scor 0-0, într-un meci disputat duminică seară, la Sfântu Gheorghe, în etapa a 21-a a Ligii 1.

Gazdele au început tare, iar în minutul 2, Aganovic a trimite direct pe poartă, din lovitură liberă, de la distanță, dar portarul Târnovanu a reținut.

Formația covăsneană a avut o nouă ocazie de gol În minutul 22. Achahbar a centrat din lovitură liberă, Păun a deviat și mingea l-a lovit în cot pe Tănase, în careu, dar arbitrul nu a acordat penalty.

Cu șase minute înaintea pauzei, Mitrea i-a pasat lui Păun, acesta a șutat din afara careului de 16 metri, dar portarul Târnovanu a reținut.

Tot Sepsi și-a creat cele mai mari ocazii de gol și în repriza secundă. În minutul 52, Achahbar a luat acțiune pe cont propriu, dar șutul său a fost reținut de Târnovanu.

În minutul 64, Achahbar i-a pasat lui Eder Gonzalez, dar Târnovanu a avut o nouă paradă de excepție. FCSB a replicat patru minute mai târziu, când Oaidă a deviat în transversală, o minge centrată din corner. Cu două minute înainte de final, Ashkovski i-a pasat lui Golofca, acesta șutează la vinclu, pe colțul scurt, dar portarul oaspeților a avut din nou o intervenție ca la carte.

Au evoluat următoarele echipe:

Sepsi: Niczuly – Aganovici (Dumitrescu ’86), Ninaj, B. Mitrea, Ispas – Bărbuţ (Aşkovski ’78), Eder Gonzales, N. Păun, Ştefănescu (Golofca ’78) – Damaşcan (Luckassen ’61), Achahbar. Antrenor: Cristiano Bergofi;

FCSB: Târnovanu – Creţu, Cristea, Miron, Radunovici – Olaru, Şut (Ovidiu Popescu ’62), Tănase – Cordea (Budescu ’86), Dumiter (Keşeru ’46), V. Gheorghe (Oaidă ’46). Antrenor Anton Petrea.

liga 10-0fotbalsepsifcsbetapa 21