Simona Halep, eliminată de la Roland Garros 2022. Românca a fost învinsă de Qinwen Zheng, în turul doi

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 26 mai 2022, ora 19:22,
Simona Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep (locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19) a fost învinsă, joi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-1, de jucătoarea chineză Qinwen Zheng (locul 74 WTA), în turul al doilea al turneului de la Roland Garros. Ultima dată când românca părăsea competiția încă din această fază se întâmpla în  2015.

Halep a câștigat primul set cu 6-2, după 33 de minute de joc, dar situaţia s-a schimbat în actu secund, când Zheng și-a ridicat nivelul de joc. Chinezoaica a controlat și setul decisiv, impunându-se cu un categoric 6-1.

Qinwen Zheng va evolua în turul al treilea cu învingătoarea meciului dintre franţuzoaica Alize Cornet, locul 40 WTA și  sau letona Jelena Ostapenko, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 13.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 86.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.