Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Cu cine joacă mai departe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 octombrie 2021, ora 20:44,
Simona Halep. Foto: Profimedia Images

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (locul 19 WTA, 30 de ani) s-a calificat în faza sferturilor de finală a turneului WTA 500 de la Moscova, WTA Kremlin Cup.

În runda a doua a turneului din Rusia, constănțeanca a trecut de sportiva Veronika Kudermetova (24 de ani, 32 WTA), scor 6-1, 7-6. Meciul a durat o oră și 43 de minute.

Citeşte şi ANAMARIA PRODAN, GATA DE O NOUĂ RELAŢIE DUPĂ DIVORŢUL DE LAURENŢIU REGHECAMPF: ,,NU O SĂ FIE ROMÂN”

Simona Halep este în mare formă la turneul de la Moscova. Sportiva din România a trecut în primul tur de rusoaica Anastasia Potapova, locul 68 WTA, scor 6-1, 6-4.

Acum, după succesul cu Veronika Kudermetova, Simona Halep se va duela în sferturile de finală cu sportiva din Grecia, Maria Sakkari, numărul 7 mondial, care a trecut mai departe de Anna Kalinskaya, numărul 125 WTA, după ce aceasta a abandonat în setul doi.

Dacă va reuși să se impună la WTA Kremlin Cup, Halep va câștiga nu mai puțin de  68.750 de dolari.