Sistemul VAR există degeaba în România! Golul lui Sekou Sidibe validat, după o preluare cu mâna

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 30 august 2022, ora 20:48,
FC U Craiova 1948 conduce Sepsi la pauză cu 1-0, după golul marcat de Sekou Sidibe în minutul 45, la o fază în care a preluat mingea cu mâna

FC U Craiova 1948 a deschis scorul în meciul cu UTA prin Sekou Sidibe, dar atacantul a preluat mingea cu mâna.

Golul lui Sekou Sidibe a fost validat de Horațiu Feșnic, deși atacantul a preluat cu mâna

Al doilea meci al Etapei a 8-a din Superligă este cel dintre FC U Craiova 1948 și Sepsi. Scorul la pauză este 1-0 pentru gazde, după reușita lui Sekou Sidibe din minutul 45.

Atacantul belgian născut în Coasta de Fildeș a primit o pasă în diagonală în careul oaspeților, a preluat mingea cu mâna pe lângă Andres Dumitrescu, după care a marcat din cădere.

Faza a fost analizată de sistemul VAR dar, cu toate acestea, golul a fost validat. Anterior, însă, alte două reușite au fost anulate.

În minutul 9, Alexandru Tudorie a punctat pentru oaspeți, dar se afla în ofsaid. În minutul 18, reușita lui Alexandru Bălan în poarta lui Sepsi a fost anulată din același motiv.

Arbitru de centru este Horațiu Feșnic. În prima etapă din Superligă, el a refuzat un penbalty celor de la FC Botoșani, în meciul de pe teren propriu cu Chindia Târgoviște (scor final, 3-2), la o tragere de tricou evidentă.