Slovacia – România 1-1, în Cupa Davis, după ce Molcan l-a învins pe Copil

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 08:09,
Marius-Copil

Echipele de tenis ale României şi Slovaciei sunt la egalitate, 1-1, în primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis, în urma celor două meciuri de simplu de vineri, după ce Alex Molcan l-a învins pe Marius Copil cu 7-5, 6-1, la Bratislava.

Alex Molcan (24 ani, 45 ATP), cel mai bun jucător slovac al momentului, a avut nevoie de o oră şi 29 de minute pentru a se impune în faţa lui Copil (31 ani, 347 ATP).

Primul set a fost unul foarte echilibrat, dar Molcan a făcut diferenţa printr-un break reuşit în ultimul ghem (7-5). În actul secund, Molcan s-a impus clar, cu 6-1, după ce a condus cu 5-0.

Copil a făcut 9 aşi, a comis 4 duble greşeli, însă nu a reuşit să îşi creeze nicio minge de break. Molcan a încheiat cu procentaje foarte bune la serviciu, 76% la primul şi 75% la al doilea.

În primul meci, românul Nicholas David Ionel (19 ani, 283 ATP) a produs surpriza, prin victoria cu 6-7 (4), 7-5, 6-4 în faţa lui Norbert Gombos (32 ani, 99 ATP).

Sâmbătă sunt programate meciul de dublu (ora 15:00), între perechile Marius Copil/Victor Vlad Cornea şi Lukas Klein/Igor Zelenay, precum şi ultimele două meciuri de simplu, Nicholas David Ionel – Alex Molcan şi Copil – Gombos.

Antrenorul federal Andrei Mlendea şi căpitanul nejucător Gabriel Trifu au la dispoziţie următorii jucători: David Nicholas Ionel (poziţia 283 în clasamentul mondial de simplu şi 614 la dublu), Marius Copil (347 la simplu şi 592 la dublu), Cezar Creţu (392 la simplu, 407 la dublu), Gabriel Adrian Boitan (613 la simplu, 1263 la dublu) şi Victor Vlad Cornea (1.025 la simplu, 125 la dublu).

În echipa Slovaciei, condusă de Tibor Toth, se mai află Jozef Kovalik (30 ani, 155 ATP).

Cele două echipe sunt la egalitate, 1-1, în meciurile directe. România s-a impus în 2002, la Presov, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 4-1. În 2015, Slovacia a câştigat cu 3-2, la Constanţa, în sferturile de finală ale Grupei 1 a zonei Europa/Africa.