BREAKING NEWS | Sorana Cîrstea, campioană la Istanbul! A executat-o în două seturi pe Mertens

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 25 aprilie 2021, ora 19:19,
Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea a câştigat turneul de la Istanbul, după ce s-a impus în actul final cu Elise Mertens, numărul 17 WTA.

Cîrstea s-a impus în două seturi în finala de la Istanbul, scor 6-1, 7-6, la capătul unei întâlnici ce a durat o otră şi 42 de minute.

Sursa foto: Profimedia Images

Dacă în primul set Sorana nu i-a dat nicio şansă adversarei sale, în actul secund totul s-a decis la tie-break, în favorea sportivei din România, scor 7-3.

După succesul obţinut astăzi la Istanbul, Sorana Cîrsteaa va urca până pe locul 58 în ierarhia mondială, înaintea acestui turneu clasându-se pe poziţia a 67-a.

Pentru că a ieşit triumfătoare la Istanbul, Cîrstea a primit şi 280 de puncte WTA, dar şi un premiu în valoare de 29.200 de dolari.

Citeşte şi Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan, victorioase la Istanbul! Pe cine vor întâlni în optimi