Șoc pe Parc des Princes, în sferturile Ligii Campionilor! Barcelona a învins PSG, deși gazdele au avut 2-1

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024, ora 23:20,
PSG – Barcelona 2-3

Echipa spaniolă Barcelona a învins PSG în deplasare, cu 3-2, în manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

Barcelona a învins PSG în deplasare cu 3-2, deși gazdele aveau 2-1 în minutul 51

Catalanii au deschis scorul prin Raphinha, în minutul 37. Parizienii au avut un start incredibil de repriză secundă şi au preluat conducerea în numai trei minute. Dembele a egalat în minutul 48, iar Vitinha a adus gazdele în avantaj în minutul 51.

Barcelona a egalat unsprezece minute mai târziu, prin acelaşi Raphinha, apoi gazdele au trecut pe lângă gol în câteva rânduri, cea mai mare ocazie fiind bara lui Dembele, din minutul 75.

Xavi l-a introdus în minutul 75 pe sărbătoritul zilei, Andreas Christensen, care a împlinit 28 de ani. El a înscris în minutul 77 cu o lovitură de cap la cornerul lui Gundogan, iar Barcelona a trecut în avantaj, 3-2, acesta fiind şi scorul final.

În al doilea meci al serii, Atletico a dispus la Madrid de Borussia Dortmund, scor 2-1. Pe Metropolitano, gazdele au deschis scorul în minutul 4, când a înscris Rodrigo De Paul, iar elevii lui Simeone au dominat prima repriză, reuşind să majoreze rezultatul de pe tabelă în minutul 32, prin Samuel Lino, din pasa lui Griezmann.

Borussia a redus din diferenţă în minutul 81, cu golul lui Sebastien Haller, intrat pe teren în minutul 60, iar până la final nici una dintre cele două formaţii nu a mai înscris, deşi Brandt a lovit bara în minutul 90+6, irosind ocazia egalării la ultima fază a meciului.

A fost partida cu numărul 500 a lui Mats Hummels în tricoul Borussiei Dortmund. Returul celor două partide se joacă marţi, 16 aprilie, la Barcelona şi Dortmund.